BB2014
VAASA
- Mikolan akvarellisali, 9.-28.9: Arktinen odotushuone, Kyösti Linna, Gunnar Bäckman & Gulabuddin Sukhanwar.
- GW Galleria (Kivihaka), 9.-19.10: Counting my blessings, Cata Ahlbäck & Paula Blåfield.
- Vaasan Taidehalli, 10.-21.9: Did I tell you about the summer I was riding a motorbike with a cowboy, Sylvia Javén & Cora Wöllenstein ja Tracing Places, Britt Kootstra & Arvid van der Rijt.
- Ateljé Torni, 9.-28.9. ja 30.9.-19.10:Vaasan taidekerho.
- Kuntsin modernin taiteen museo, 10.9. klo 15: The Hibernian Muse.
- Vaasan matkakeskus, 14.9. klo 14:30: Matkauhrit, Marja Kolu, Maano Männi ja Soile Voima.
- Vaasan tori: STORMO, Matteo Lanfranchi; työpajat 18.-19.9, esitys 20.9. Klo 16:00
- Kasarmialue, 19.-21.9: Kehä, Soivi Nikula (yhteistyössä Ikäkeskuksen ja Keski-Pohjanmaan kansanopiston Erihyvä-kuvataideryhmien kanssa).
- Toivo Kuula-sali, Kuula-opisto, 19.9. klo 18: Matkalla maailmalla, Kuula-opisto ja TaiKon.
- Black Wall Gallery, 24.9.-19.10: Minulla oli kaksi kotimaata, Sirpa Seppelin ja työryhmä.
- Vaasan kaupunginkirjaston Draama-Sali, 24.9 ja 26.9 klo 18:30: People, Wasa Quintet ja Malviniemi Co.
- Pohjanmaan museo, 10.10.2014 – 11.1.2015: Satuja aikuisille, Nina Vana, Tiina Lehtimäki, Kaarina Heikinheimo.
- Kuula-opiston Toivo Kuula-Sali, 18.10. klo 15: Yksin(i)äisyys, Minna Lindblad ja työryhmä.
- Kauppapuistikko 16, 19.9. - 19.10: Grown Graffiti, Sonja Backlund. Projektia voi seurata myös Facebookissa: https://www.facebook.com/pages/Grown-Graffiti/789427397735836?fref=ts
- Käsityöntalo Loftet, 9.-20.9: Tabula Rasa, Helena von Schoultz, interaktiivinen sanataidenäyttely.
- Ritz, 1.-19.10: Med andra ögon, KulturÖsterbotten.
- Valokuvagalleria Ibis, 5.9.-5.10: Toisenlainen maisema, Fanny Carinasdotter.
- Galleria Wasaborg, 1.-30.9: On the Road Again, Susanna Paavola-Lehtinen ja Harri Lehtinen.
- Vaasan kaupunginkirjaston Draama-Sali, 24.9 ja 26.9 klo 18:30: People -Tanssillinen kamarimusiikkiteos puhellinkvintetille. Malvinniemi Company & Wasa Quintet.
- Bothnia Biennale & Maskinen Art Boat present Sea Stories yhteistyössä Wasalinen kanssa, 17.-19.10.
UUSIKAARLEPYY
- Raatihuoneen galleria, 23.9.-26.10: Coming back, Albert Braun, Susanne Schär & Peter Spillmann, + paikkasidonnaisia installaatioita julkisilla paikoilla ympäri Uudenkaarlepyyn kaupunkia.
- Ahlbeck-Sali, 27.9. klo 18: Yksin(i)äisyys, Minna Lindblad ja työryhmä.
KOKKOLA
- Galleria VISU, 26.9.-18.10: Money, money, money, Nordiska konstskolan.
- Keski-Pohjanmaan Konservatorio, 21.9: People, Wasa Quintet ja Malviniemi Co.
OHEISOHJELMA
- Kokkolan keskusta, 11.10.2014: Kulttuuri-karavaani, Kulttuuriosuuskunta Oravan Pyörä.
- Keski-Pohjanmaan Konservatorio: People -Tanssillinen kamarimusiikkiteos puhellinkvintetille. Malvinniemi Company & Wasa Quintet.
SEINÄJOKI
- Varikko galleria, 1.-19.10: Syli, Esko Keski-Vähälä ja työryhmä.
- Etelä-Pohjanmaan maakuntamuseo, 12.10.2014 - 4.1.2015: Matkalla ajassa, Liisa Malkamo ja työryhmä.
- Seinäjoen taidehalli, 16.8. - 19.10.2014: Määränpää: Seinäjoki / Destination: Seinäjoki,
Samuli Alonen, Minna Bengs-Shrestha, Ville Hautaluoma, Johanna Havimäki, Heli Keski-Huikku, Olli Kiviluoto, Petra Koivisto, Katri Kokkinen, Hanne Kontiola, Piia Koski, Toni Lehtola ja Elina Lind.
ALAVUS
- Taidekeskus Harri, 1.-19.10: Arktinen odotushuone, Kyösti Linna, Gunnar Bäckman & Gulabuddin Sukhanwar.
KRISTIINANKAUPUNKI
- Kulttuuritalo DUX, 20.9. klo 15: Matkalla maailmalla, Kuula-opisto ja TaiKon.
KOSKENKORVA
OHEISOHJELMA
- Lasiateljee, 20.9.-5.10: The Journey, Eva Juneblad & Minna Tuohisto-Kokko, kahden lasitaiteilijan teoksia.
Bothnia Biennale pidättää oikeuden
ohjelmanmuutoksiin.
VASA
- Mikolas akvarellsal, 9.-28.9., Arktiskt väntrum, Kyösti Linna, Gunnar Bäckman & Gulabuddin Sukhanwar
- GW Galleria, Stenhaga, 9.-19.10., Counting my blessings, Cata Ahlbäck & Paula Blåfield
- Ateljé Torni 9.-29.9. ja 1.-19.10., Vaasan taidekerho
- Vasa konsthall, 10.-21.9., Did I tell you about the summer I was riding a motorbike with a cowboy?, Sylvia Javén & Cora Wöllenstein
- Vasa konsthall, 10.-21.9., Tracing Places, Britt Kootstra & Arvid van der Rijt
- Kuntsi museum för modern konst, 10.9. klo 15, The Hibernian Muse
- Vasa resecentrum, 14.9. kl 14:30, Reseoffer, Marja Kolu, Maano Männi och Soile Voima
- Vasa salutorget, workshops 18.-19.9. Föreställning 20.9., Matteo Lanfranchi/STORMO
- Handelsesplanaden 16, 19.9. - 19.10., Grown Graffiti, Sonja Backlund; projektet kan följas på facebook: https://www.facebook.com/pages/Grown-Graffiti/789427397735836?fref=ts
- Kasernområdet, Vasa, 19.-21.9., Soivi Nikula / Ring
- Toivo Kuula-salen, Kuula-institutet, 19.9. kl 18, Resa världen runt, Kuula-opisto ja TaiKon
- Black Wall Gallery, 24.9.-19.10., Jag hade två hemländer, Sirpa Seppelin, Alli Alho, Leena Havu-Erhie, Petri Judin
- Toivo Kuula-salen, Kuula-institutet, 18.10. kl 15, Ensam i evighet, Minna Lindblad och arbetsgrupp
- Österbottens museum, 10.10.2014 – 11.1.2015, Sagor för vuxna, Nina Vana, Tiina Lehtimäki och Kaarina Heikinheimo
PARALLELLPROGRAM
- Hantverketshus Loftet, 9.-20.9, Tabula Rasa, Helena von Schoultz
- Ritz, 1.-19.10, Med andra ögon, KulturÖsterbotten
- Galleria Wasaborg, 1.-30.9., On the Road Again, Susanna Paavola-Lehtinen ja Harri Lehtinen
- Fotogalleri Ibis, 5.9.-5.10., Ett annorlunda landskap, Fanny Carinasdotter
SPECIALPROGRAM
- Vasa huvudbibliotekets Draama-sal, 24.9 och 26.9 kl 18:30, People, Malviniemi Company och Wasa Quintet
- Bothnia Biennale & Maskinen Art Boat present Sea Stories i samarbete med Wasaline, 17.-19.10.
NYKARLEBY
- Rådhusgalleriet, 23.9.-26.10., Coming Back, Albert Braun, Susanne Schär och Peter Spillmann
- Ahlbecksalen, 27.9. kl 18, Ensam i evighet, Minna Lindblad och arbetsgrupp
KARLEBY
- VISU galleriet, 26.9.-18.10., Money, Money, Money, Nordiska konstskolan
- Mellersta Österbottens konservatorium, 21.9., People, Malviniemi Company och Wasa Quintet
PARALLELLPROGRAM
- Karleby centrum, 11.10., Kultur-karavanen, Kulttuuriosuuskunta Oravan Pyörä
SEINÄJOKI
- Varikko galleriet, 1.-19.10., Syli (Famn), Esko Keski-Vähälä och arbetsgrupp
- Sydösterbåttens landskapsmuseum, 12.10.2014 - 4.1.2015, Matkalla ajassa, Liisa Malkamo och arbetsgrupp
SPECIALPROGRAM
- Seinäjoki konsthall, 16.8.-19.10., Destination: Seinöjoki, Samuli Alonen, Minna Bengs-Shrestha, Ville Hautaluoma, Johanna Havimäki, Heli Keski-Huikku, Olli Kiviluoto, Petra Koivisto, Katri Kokkinen, Hanne Kontiola, Piia Koski, Toni Lehtola och Elina Lind.
ALAVO
- Konstcentret Harri, 1.-19.10., Arktiskt väntrum, Kyösti Linna, Gunnar Bäckman & Gulabuddin Sukhanwar
KRISTINESTAD
- Kulturhuset DUX, 20.9. kl 15, Resa världen runt, Kuula-opisto och TaiKon
KOSKENKORVA
- Glass Ateljé, 20.9-5.10., The Journey, Eva Juneblad och Minna Tuohisto-Kokko
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti